Роздаткові матеріали та колекції для першокласників — дидактика в НУШ
Засоби навчання в початковій школі: дидактичні матеріали для НУШ
Навчальний дидактичний матеріал для 1 класу — це спеціально розроблені навчальні посібники, більшість з яких слугує для наочності під час пояснення нових тем. Ці матеріали роздаються учням для індивідуальної роботи в школі чи вдома або демонструються педагогом перед усім класом.
Асортимент роздаткових матеріалів у 1 класі НУШ дуже великий і становить собою значну частину від всіх навчальних засобів у початковій школі. Картки з літерами, цифрами, знаками чи малюнками, таблиці, карти, колекції рослин і мінералів, реактиви для експериментів — всі ці матеріали допомагають вчителю правильним чином проводити навчальний процес за стандартами освіти в новій українській школі (приклад різноманіття дидактики — за посиланням).
Сьогодні ми пропонуємо детальніше зупинитися на класифікації дидактичних матеріалів для 1 й 2 класу НУШ і дослідити: чи дійсно корисні для засвоєння нового матеріалу дидактичні ігри.
Значення дидактичних матеріалів для 1 класу НУШ
Сучасна українська школа побудована на принципах дитиноцентризму та розвитку важливих компетенцій і практичних навичок у сприятливому та комфортному навчальному середовищі. Навчання в початкових класах передбачає комплексний розвиток допитливості, творчості, абстрактного мислення, логіки, сенсорного досвіду — завдяки спостереженням та дослідженням наочних об’єктів. А отже, вчителеві потрібно мати вдосталь засобів малюнкової, природної, символічно-графічної, звукової та іншої наочності, щоб, правильно поєднуючи їх, досягнути цієї мети.
Види демонстраційного матеріалу для початкової школи
За видами всі дидактичні матеріали поділяються на:
- книги та посібники;
- картки з завданнями;
- таблиці;
- ілюстрації;
- гербарії та колекції;
- навчальні моделі;
- схеми та креслення тощо.
Всі вони можуть бути українською чи іноземною мовами, виробництва відомих брендів чи створені вчителем, в паперовому вигляді чи на електронних носіях.
За іншим варіантом, класифікувати такі засоби навчання можна за віком:
- дидактичний матеріал для 1 класу НУШ;
- дидактичний матеріал для 2 класу НУШ;
- наочні навчальні засоби для 3 класу нової української школи;
- роздаткові матеріали для 4 класів.
В цілому, дидактичний матеріал для НУШ у 2 класі та в 1 класі не особливо відрізняються: у віці 6–7 років діти приблизно однаково сприймають навколишній світ. Ці навчальні засоби більше нагадують дитячі іграшки, вони яскраві, без дрібних деталей. А більшість із них, на додачу до забезпечення наочної функції, спрямовані ще й на розвиток дрібної моторики.
На третьому році навчання вони дещо ускладнюються і за конструкцією, і за навичками: з’являється більше конструкторів, кросвордів і ребусів тощо. І останній рік навчання в початковій школі є своєрідним переходом до середньої школи, де вже комплексно розглядатимуться серйозніші та складніші теми, тож і дидактика стає відповідною.
Роль дидактичної гри в початковій школі
НУШ рекомендує до використання дидактичні ігри як дієвий засіб підвищення цікавості до навчання та засвоєння нових знань у початкових класах. Але багатьох батьків, звиклих до іншого підходу до навчання, хвилюють питання: чи дійсно на уроках потрібні ігри, чи не відволікають вони дитину від важливих речей, і чи не перетвориться початкова школа на дитсадок з такими методами навчання?
Але хвилюватися не варто: дидактична гра вперше була введена в педагогіку ще Фребелем та Монтессорі, компетентність яких в освітніх колах не викликає жодних сумнівів. Доведено, що організація уроків в ігровій формі є чудовою мотивацією до навчання дошкільнят і учнів початкових класів. Адже це зовсім інший тип гри — не стихійна, сформована під дією та наглядом вчителя, з використанням потрібної наочності.
Школярі віком 6–7 років досить непосидючі, їм складно протягом тривалого часу концентруватися на одному й тому ж виді діяльності (особливо, якщо безпосередньо цей процес для них нудний). А от ігрова форма дозволяє легко організувати навчання звичним і цікавим для дитини способом. Саме ігрова мотивація часто допомагає досягти успіхів у роботі з дітьми молодшого шкільного віку, сприяє засвоєнню передбачених навчальною програмою знань у легкій для дитячого сприйняття ненав’язливій формі.
Які дидактичні матеріали для НУШ обрати: актуальний перелік
З початком впровадження нового підходу до шкільного навчання у 2018 році перелік дидактичних засобів для початкових класів уже неодноразово змінювався. Адже нова система навчання потребує постійного моніторингу, аналізу ефективності та впровадження відповідних змін — а отже і рекомендовані дидактичні матеріали коригуються та оновлюються. Як вчителеві услідкувати за всіма цими змінами? Насправді, цього робити не потрібно: в педагога і без моніторингу наказів МОН досить часто не вистачає вільного часу. Це завдання краще довірити професіоналам своєї справи, як, наприклад, компанія B-Pro. Адже в компанії є власний відділ методичної підтримки вчителів, які щодня слідкують за змінами законодавства та нововведеннями Міністерства освіти й науки, тож вони з задоволенням допомагають школам у цьому питанні.
Ознайомитися з актуальним текстом документу, що регулює оснащення кабінетів початкових класів починаючи з лютого 2020 року, та переліком необхідних засобів навчання можна на сайті B-Pro. Чи телефонуйте (044) 353-33-77, щоб отримати безкоштовну консультацію фахівців щодо підбору дидактичних матеріалів, проведення закупівель, підготовки тендерної документації та адаптації сучасних технологій до затвердженої програми навчання в НУШ.